Czy Employer Branding można zmierzyć?

Czy Employer Branding można zmierzyć?

W świecie HR działania Employer Branding rozwijają się coraz bardziej dynamicznie. Wzrasta też świadomość pracodawców z całego świata na temat posiadania silnej marki, nie tylko na potrzeby konsumentów, ale także dla kandydatów! Silna marka pracodawcy wspiera przyciąganie najlepszych talentów. A co ważniejsze – sprawia, że ​​pozostają w naszej firmie na dłużej.

Pomimo rosnącej roli znaczenia marki pracodawcy, branża Employer Branding nadal rodzi wiele wątpliwości. W jaki sposób zmierzyć siłę i efektywność marki pracodawcy? Jakie wskaźniki i kluczowe mierniki wydajności są najważniejsze? Jakie dane zbierać i jak je analizować? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Silna marka pracodawcy to dobra inwestycja

Badania dowodzą, że silna marka pracodawcy może zmniejszyć oczekiwania płacowe kandydatów o 10%, zwiększyć zaangażowanie i produktywność pracowników o 44% oraz obniżyć rotację o 26%. Te wyniki dla przeciętnej firmy, zatrudniającej około 10 tysięcy osób, oznaczają nawet 7 mln dolarów oszczędności! Potencjał silnej marki pracodawców stał się niemożliwy do zignorowania.

Marka pracodawcy w liczbach

Ile mierników i procesów wpływa na markę pracodawcy? Według badań Employer Branding Institute istnieje ponad 520 kluczowych wskaźników do śledzenia oraz ponad 250 procesów organizacyjnych, które kształtują markę pracodawcy. EBI od lat zajmuje się analityką danych i promotorów dyscypliny People Analytics, która wprowadza naukę, analizę big data i statystyki do świata zasobów ludzkich.

Podejście People Analytics lub HR Analytics zachęca do monitorowania, mierzenia i analizowania danych związanych z procesami, narzędziami i działaniami związanymi z HR, aby maksymalnie zwiększyć efektywność zarządzania kapitałem ludzkim. W połączeniu ze sztuczną inteligencją i automatyzacją może przynieść korzyści nie tylko wydajności procesów HR, ale całej organizacji.

Sekretna receptura

Stosowana przez nas metodologia opiera się na koncepcji Talent Journey. Jeśli uważasz, że przypomina marketingową buyer’s journey, masz całkowitą rację. Koncepcja Podróży Talentu składa się z dwóch części – ścieżki kandydata i ścieżki pracownika, z których każda podzielona jest na cztery etapy, począwszy od świadomości marki kandydata, poprzez decyzję o przyjęciu, moment zatrudnienia, bycia szczęśliwym w pracy, lojalność i zaangażowanie w markę pracodawcy oraz działania polegające na polecaniu pracodawcy innym kandydatom.

Technologia i narzędzia HR

Dzisiejszy świat wiele dyskutuje o sztucznej inteligencji, analizie big data, algorytmach, robotyce, rzeczywistości rozszerzonej, uczeniu maszynowym i innych wymyślnych słowach, które wkraczają do świata HR wielkimi krokami.

Co to oznacza dla HR? Powszechnie uważa się, że automatyzacja procesów biznesowych zmniejszy liczbę wakatów, ale spójrzmy na historię i czasy rewolucji przemysłowej, czy szybki i masowy rozwój maszyn produkcyjnych i struktur pozostawił po sobie całe masy bezrobotnych?

Przeciwnie, napędził gospodarkę! Dlatego nie ma się co martwić o Sztuczną Inteligencję. Być może powtarzające się, nudne procesy zostaną zastąpione, ale zmusi to pracowników do większej kreatywności i ukierunkowania swoich umiejętności w ciekawszy i bardziej kreatywny sposób.

Prężnie rozwija się także rynek aplikacji i narzędzi w dziedzinie technologii HR, aby ułatwić życie rekruterom i menedżerom HR. Możemy podzielić je na dwa typy:

  •         Narzędzia dla pracowników – aplikacje do automatyzacji działań siły roboczej, np. zarządzanie czasem, zarządzanie procesami, komunikacja, mikro-uczenie, itp.
  •         Narzędzia dla HR – aplikacje wspierające rekrutację i zarządzanie zasobami ludzkimi, np. systemy ATS, zautomatyzowane narzędzia do poleceń pracowniczych, aplikacje wspierające well-being, itp.

Łatwo zarządzaj marką pracodawcy dzięki narzędziom HR Tech

 

kobieta-obserwujaca-dane

Audyt marki pracodawcy za pomocą jednego narzędzia

W Employer Branding Institute przez ponad dekadę doradzamy pracodawcom w projektach, dotyczących strategii budowania marki pracodawców. W oparciu o wiedzę i doświadczenie, zidentyfikowaliśmy wyczerpujące zestawienie procesów, które wpływają na twoją silną markę pracodawcy.

Opracowaliśmy także szereg algorytmów, które analizują dane organizacji, porównują je z najlepszymi praktykami EB i dają dostosowane strategiczne rekomendacje, dostosowane do wyniku audytu Twojej marki na każdym etapie Talent Journey.

Zapakowaliśmy naszą wiedzę w internetową, piękną i przyjazną dla użytkownika platformę o nazwie EBnavi, aby dać możliwość pomiaru i rozwijania procesów Employer Branding dla działów HR i EB na całym świecie. Narzędzie jest dostępne 24/7. Algorytmy EBnavi analizują dane organizacji, dostarczone przez HR, co oznacza ponad 500 mierników i 250 procesów wymienionych powyżej.

Tak duża ilość surowych danych dla jednostki jest po prostu zbyt trudna do ręcznego przetworzenia. EBnavi dodatkowo porównuje wyniki marki z najlepszymi praktykami na rynku i daje zestaw zaleceń ekspertów. Raport strategiczny, który otrzymujesz, umożliwia pracę nad ulepszeniami w kluczowych obszarach i daje wskazówki operacyjne, jak to zrobić.

Co więcej, proces tworzenia strategii metodą tradycyjną trwa od trzech do sześciu miesięcy. Zwykle za proces odpowiadają wewnętrzne działy EB/HR we wsparciu działów marketingu czy PR. Często firmy zatrudniają zewnętrznie agencje i konsultantów.

Jak szybko może sobie z tym wyzwaniem poradzić algorytm, gdy tylko otrzyma wszystkie potrzebne dane? Natychmiast.

Technologia HR ma na celu uproszczenie życia, automatyzację działań, możliwych do zautomatyzowania w Human Resources, aby uczynić te procesy jeszcze bardziej efektywnymi.

Dowiedz się więcej o działaniu EBnavi na stronie.

Dołącz do społeczności ekspertów w dziedzinie analityki w HR i EB.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://static.ebinstitute.com/files/uploads/2017/10/background-body.png);background-color: transparent;background-size: initial;background-position: left top;background-attachment: initial;background-repeat: repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}