Jaka pensja przyciągnie finansistę z Pokolenia Y?

Jaka pensja przyciągnie finansistę z Pokolenia Y?

Tyle mówi się o pokoleniu Y – o ich niskiej lojalności, ogromnej potrzebie transparentności. Każdy specjalista ds. HR  w swojej pracy codziennie mierzy się z nowymi standardami, które mają przyciągnąć najlepszych, jednak nie jest łatwo za nimi nadążyć. Są skupieni na sobie i jak żadne z dotychczasowych pokoleń mają wysokie wymagania wobec pracodawcy, także finansowe. Jakiego wynagrodzenia oczekują młodzi finansiści? Zbadaliśmy to i przedstawiliśmy w raporcie „Stawiam na rozwój w finansach”.

Okazuje się, że dla aspirującego młodego finansisty, czyli osoby bez doświadczenia, ale chcącej pracować w finansach, minimalnym progiem kasowym, dla którego warto pofatygować się na rozmowę rekrutacyjną jest 1900 złotych netto. W przypadku osób, które mają już doświadczenie w pracy w finansach absolutnym minimum jest 2250 złotych netto. Stanowczo za niską stawką jest 1500-1700zł. Można powiedzieć, że mimo buty pokoleniowej nie są to zbyt wygórowane wymagania.

Co ciekawe – wyższa stawka często nie wzbudza większej motywacji do uczestnictwa w rekrutacji. Po przekroczeniu pewnego progu budzi niepewność i podejrzliwość. Grupa aspirujących za nierealne uznaje wynagrodzenie w  wysokości 8600 złotych netto, natomiast grupa z doświadczeniem 12000 złotych netto. Słysząc powyższe kwoty w trakcie rozmowy telefonicznej z rekruterem odrzuciliby oni propozycję rozmowy face to face.

Nie tylko pensja liczy się dla młodych. Oprócz samej wysokości wynagrodzenia za pracę, bardzo ważna jest jej stabilność, które jest dość zaskakująca dla ogólnej charakterystyki pokolenia Y. Zarówno doświadczeni, jak i aspirujący odpowiadając na pytanie o ile procent większą pensję musiałby Ci zaoferować pracodawca, abyś przyjął jego ofertę mimo braku zapewnienia konkretnego elementu w miejscu pracy – najdrożej wyceniają właśnie ten element oferty. Młodzi finansiści uznali, że pracodawca który chciałby im zaoferować pracę, nie zapewniając stabilnej prac,y musiałby podnieść swoje wynagrodzenie o ponad 50%. W drugiej kolejności, jako najdroższy element oferty aspirujący, finansiści wskazali dobrą atmosferę, doświadczeni – jakość usług.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat marzeń i oczekiwań młodych finansistów, a także poznać inspirujące historie sukcesu doświadczonych pracowników z branży finansowej – pobierz raport STAWIAM NA ROZWÓJ W FINANSACH. (www.stawiamnarozwoj.pl)

Gabriela Różańska

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://static.ebinstitute.com/files/uploads/2017/10/background-body.png);background-color: transparent;background-size: initial;background-position: left top;background-attachment: initial;background-repeat: repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}