Rekrutacja oczami kandydatów. Raport „Jakość procesów rekrutacji”

Rekrutacja oczami kandydatów. Raport „Jakość procesów rekrutacji”

Rekordowo niska stopa bezrobocia na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat to wynik niżu demograficznego, ale też zmian, do jakich doszło w obszarze profesji. Pojawiły się nowe branże, z kolei część zawodów wygasła lub jest na etapie stopniowego wymierania.  W efekcie na rynku pracy powstała spora pula zawodów, w której pracodawcy odnotowują niedobór pracowników. Razem z Aplikuj.pl postanowiliśmy sprawdzić, jak te zmiany wpływają na postawę kandydatów do pracy. W raporcie z badania „Jakość procesów rekrutacji”, znalazł się komentarz naszej Kai Gryciak,  Head of Executive Team w Employer Branding Institute

 

W internetowej ankiecie online znalazły się pytania zamknięte i otwarte. Dotyczyły m.in. dotychczasowego doświadczenia w procesach rekrutacji, oczekiwań odnośnie ofert, a także najbardziej problematycznych kwestii podczas rozmów rekrutacyjnych.

Wnioski ważne dla pracodawców i kandydatów

Internetowe badanie opinii miało na celu określenie, jak zmienia się stosunek poszukujących zatrudnienia do pracodawców i jaki ma to wpływ na skuteczność i sprawność przeprowadzanych w firmach rekrutacji. Skąd tak spotykana obecnie częsta rotacja pracowników? Jak treść oferty, sposób jej przedstawienia i inne szczegóły wpływają na efekt rekrutacji? Dlaczego wizerunek marki staje się coraz ważniejszy również przy pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników?

Odpowiedź na te i inne pytania zostały zawarte w raporcie „Jakość procesów rekrutacji”. W raporcie znajdziemy także informacje o pracodawcach i ciekawych działaniach oraz liczne wskazówki od specjalistów z branży, kierowane do kandydatów i zatrudniających. My postawiliśmy na świąteczną kampanię rekrutacyjną dla naszego klienta Empik, której efektem było zatrudnienie ponad 500 doradców klienta na okres przedświąteczny.

Jakość procesów rekrutacji
Jaki wpływ na procesy rekrutacyjne ma strategia Employer Branding?

Lubimy pisać o ciekawych inicjatywach i raportach, ale jeszcze bardziej chcemy je tworzyć. Dlatego w raporcie znalazł się również komentarz naszej Head of Executive Team, czyli Kai Gryciak.

Wiele organizacji decyduje się na kampanie rekrutacyjne, co jest zdecydowanie dobrym posunięciem. Wiele z nich jednak, bazuje na wewnętrznej perspektywie i przekonaniu o grupie docelowej czy wartościach organizacji. W przypadku firm, które należą do grupy lovebrandów, najważniejsza jest świadoma decyzja o wykorzystaniu potencjału marki konsumenckiej w działaniach rekrutacyjnych. Tak stało się w przypadku kampanii Employer Branding Institute dla Empik, która dzięki zweryfikowaniu potrzeb i motywacji kandydatów, a także oparciu linii komunikacji na marce klienckiej, zaowocowała pozyskaniem ponad 500 doradców klienta na okres przedświąteczny w zaledwie 1,5 miesiąca. Pokazuje to, że pamiętając o tym, że część naszych kandydatów to także klienci naszej marki, mamy większą szansę na sukces i nieprzepalanie budżetu w kampanii opartej o oryginalny pomysł.

– Kaja Gryciak, Head of Executive Team w Employer Branding Institute.

Jak kandydaci i pracodawcy mogą przyczynić się do poprawy jakości procesów rekrutacyjnych? 

Tego dowiecie się z raportu, który jest do pobrania na stronie www.aplikuj.pl.

Pobierz cały raport
div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://static.ebinstitute.com/files/uploads/2017/10/background-body.png);background-color: transparent;background-size: initial;background-position: left top;background-attachment: initial;background-repeat: repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}