Pepperto: prosta odpowiedź na Twoje potrzeby

Pepperto: prosta odpowiedź na Twoje potrzeby

 

Coraz częściej na rynku mówi się o programach poleceń pracowniczych, które w prosty sposób zwiększają zaangażowanie pracowników. Mogą pomóc w zmniejszeniu retencji oraz powiększyć pulę talentów, którymi dysponuje firma. Pepperto jest jednym z takich programów. W jaki sposób z niego korzystać? I czy na pewno jest potrzebny?

Zidentyfikuj zwężenia na swojej drodze

 

Każda zmiana zaczyna się od analizy. Zadaj sobie pytanie: które procesy chcesz polepszyć?

Czy potrzebujesz skrócić czas, potrzebny do znalezienia odpowiedniego pracownika? A może chcesz powiększyć swoją pulę talentów?

Dobrze zidentyfikowany cel jest podstawą do znalezienia rozwiązania. Wśród wielu rozwiązań, które istnieją na rynku są takie, które będą bardziej lub mniej  dopasowane do Twoich potrzeb. Aby podjąć właściwą decyzję i nie żałować, warto zacząć od rozmowy na temat możliwych “zwężeń”. Przeprowadzić sondę wśród pracowników. Bardzo często odpowiedź można znaleźć wewnątrz organizacji. Być może pracownicy mają zdanie na temat rekrutowanych osób? Albo mają wśród swoich znajomych osoby odpowiednie do pracy w firmie? Warto zastanowić się nad zaangażowaniem pracowników w rekrutację.

 

Program poleceń pracowniczych

 

Jeśli odpowiedzią na poprzednie pytanie jest twierdząca, potrzebujesz program poleceń pracowniczych.
Pepperto to właśnie taki system. Platformę cechuje prosta instalacja i intuicyjny interfejs, w którym łatwo się odnajdziesz. Wprowadzenie systemu do organizacji jest proste: wystarczy login i hasło!  Wewnątrz platformy masz dostęp do kilku sekcji: miejsca, w którym są zebrane wszystkie oferty pracy z Twojej firmy, zintegrowane z ATS, strony z nagrodami dla pracowników oraz spisu najnowszych poleceń kandydatów. Możesz zdecydować o długości “sezonu” – czyli czasu, w którym możliwe są polecenia ofert pracy, jak i o nagrodach. Promujemy gratyfikację pozafinansową, aby każda nagroda była elementem mocniej wiążącym z organizacją. Możesz w łatwy sposób dostosować kafeterię nagród, aby odpowiadała ona do Twojej grupy docelowej i wieku pracowników. Możliwa jest też wymiana punktów na wsparcie celów dobroczynnych!

W razie pytań, Twój dedykowany opiekun przeprowadzi Cię przez możliwości Pepperto i odpowie na pytania.

 

Pepperto – pierwsze kroki 

 

Korzystając z programu poleceń pracowniczych można zmniejszyć koszt zatrudnienia o 58%. Ale nie tylko!

Zatrudnienie kandydata z polecenia zajmuje średnio 26 dni. Zatrudnienie ze strony kariery – 45 dni. Brzmi super, nie?

Zdecydowanie. Należy jednak pamiętać, każdy program poleceń jest tak skuteczny, jak zespół, który go administruje. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią wiedzę swojego zespołu. Pepperto umożliwia wysyłkę mailingów do bazy pracowników w firmie oraz generuje powiadomienia na temat dostępnych ofert. Inne wewnętrzne działania promocyjne to stworzenie dedykowanych wlepek, naklejek na lustrach czy powieszenie plakatów w widocznym miejscu w firmie.

Jeśli uważasz, że potrzebujesz większego wsparcia, masz też możliwość skorzystania ze szkolenia HR, przygotowanego pod Twoje potrzeby.

pepperto

 

Platforma

 

Program poleceń pracowniczych Pepperto to platforma, która w łatwy sposób pozwoli na zaangażowanie pracowników w działania rekrutacyjne firmy. System oferuje takie możliwości jak integrację z ATS, aby automatycznie pobierać oferty pracy. Możesz sprawdzić, z czyjego polecania dostał się kandydat oraz edytować listę pracowników firmy. Dzięki Pepperto, oferty pracy są w jednej bazie, przez co są łatwe do znalezienia przez pracowników firmy. Pod koniec każdego sezonu dostępne są raporty z podsumowaniem działań rekrutacyjnych. Wisienką na torcie jest możliwość edycji wyglądu platformy, aby była dopasowana do identyfikacji wizualnej firmy.

Grywalizacja

 

Pepperto jest oparte na grywalizacji. Co to oznacza? W skrócie, polecający(pracownicy) dobrze się bawią, rywalizują i zachęcają do działania, zbierając punkty za polecenie.

Pracownik, logując się do systemu loginem i hasłem ma dostęp do ofert pracy, które może w łatwy sposób udostępnić na swoich kanałach w mediach społecznościowych i zaprosić znajomych do aplikowania. Za każdą wykonaną akcję zdobywa nagrodę w postaci punktów. Dzięki temu pracownicy pozostają zmotywowani do działania. Istnieje możliwość wprowadzenia grywalizacji zespołowej, w której bierze udział kilka osób, które “pracują” na wspólną nagrodę.

 

Nagrody

 

Nagrody dostępne w systemie zależą od Ciebie. Promujemy jednak gratyfikacje pozafinansowe, aby przywiązywały pracownika do firmy. Masz możliwość dostosowania nagród do swoich potrzeb i swojej grupy docelowej oraz wieku pracowników, aby były dla nich atrakcyjne. Możesz też dostosować czas trwania sezonu, w którym pracownicy zbierają punkty oraz ilość aktywności za które są przyznawane. Nagrody indywidualne mogą być dystrybuowane przez platformy benefitowe, karty przedpłacone czy  punkty na allegro. Daje to nieograniczone możliwości w nagradzaniu pracowników za ich zaangażowanie!

Po zakończeniu sezonu otrzymujesz raport, który zawierający dane statystyczne, ilość przyznanych punktów dla userów oraz wybrane nagrody.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na www.pepperto.com i skontaktuj się z nami!

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://static.ebinstitute.com/files/uploads/2017/10/background-body.png);background-color: transparent;background-size: initial;background-position: left top;background-attachment: initial;background-repeat: repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}