Polskie firmy świadomie budujące strategię marki pracodawcy na marce klienckiej wyróżnione odznaczeniem Premium Employer Brand

Polskie firmy świadomie budujące strategię marki pracodawcy na marce klienckiej wyróżnione odznaczeniem Premium Employer Brand

 

  • Marka produktowa ma przełożenie na rekrutację do firmy: Coca-Cola w wyniku działań marketingowych w dwa lata zwiększyła zatrudnienie o 11 tysięcy pracowników.
  • Kandydaci, którzy zostaną źle potraktowani na rozmowie kwalifikacyjnej, w 77% zmieniają zdanie o firmie. 72% kandydatów przestaje polecać produkty firmy.
  • Podczas wczorajszej Gali Premium Brand wyróżnieni zostali pracodawcy, którzy najlepiej wykorzystują swoją markę kliencką w działaniach EB.

 

Gala Premium Brand odbyła się 23.05. w Studio Bank. Licznie zebrani reprezentanci biznesu oraz przedstawiciele organizacji wspierających rozwój marek klienckich i marek pracodawców wzięli udział w uroczystości przyznania odznaczeń dla firm i osób wysokiej reputacji. Tegoroczna Gala była pierwszą, podczas której wyróżnione zostały firmy łączące działania marki klienckiej i marki pracodawcy. Wśród wyróżnionych marek znalazły się: CCC, Dr Irena Eris, Lagardere, Wedel, Sephora, Lidl, mBank oraz Orange.

– Marka produktowa ma ogromny wpływ na liczbę aplikacji. Dla wielu kandydatów pierwszy kontakt z marką pracodawcy odbywa się dzięki marce klienckiej i produktom, które za nią stoją – wyjaśnia Kinga Makowska, opiekun badania Premium Employer Brand. – Dla przykładu, osoba ceniąca sobie dobro zwierząt, niechętnie zaaplikuje na stanowisko głównego chemika w firmie kosmetycznej, o której wie, że testuje swoje produkty na królikach. Działa to także w drugą stronę: wiedząc, że firma produkująca znany napój gazowany angażuje się w programy pomocowe dla regionów dotkniętych klęskami, kandydat nie dość, że chętnie kupi puszkę napoju, dodatkowo będzie chciał brać udział w tym procesie od środka. Nie są to gołe słowa: po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku, przy okazji akcji pomocowej, w ciągu dwóch lat koncern Coca-Cola nie tylko zwiększył swoją sprzedaż o 6%, lecz także zatrudnienie o niemal 11 tysięcy pracowników.

Relacja występuje również w odwrotnej konfiguracji. Jeśli podczas rozmowy rekrutacyjnej zostanie źle potraktowany, hipotetyczny kandydat może zaangażować się w zniechęcanie znajomych do korzystania z usług firmy. Taką sytuację pokazują badania StartWire: według nich aż 77% kandydatów, którzy nie otrzymali informacji po rozmowie, zmienia swoje zdanie o marce klienckiej. A jeśli dział HR w ogóle nie odpowiedział na aplikację, aż 72% z 2000 ankietowanych zadeklarowało, że przestaje polecać produkty firmy. Popularne wśród firm badanie NPS daje nam podstawową wiedzę na temat tego, jak skłonni do polecenia naszej organizacji byliby pracownicy – jednak do tej pory nie zadawaliśmy sobie pytania, co myślą o nas potencjalni kandydaci, znający naszą markę konsumencką.

Kompleksowe zbadanie zależności pomiędzy marką kliencką a marką pracodawcy to podstawa do budowania efektywnych procesów rekrutacji i promocji. Organizatorzy badania Premium Employer Brand wyszli naprzeciw tej potrzebie – badanie objęło ponad 300 marek konsumenckich, ocenianych przez grupę 10 tysięcy respondentów z całej Polski. Głównym celem badania było pokazanie olbrzymiego wpływu, jaki na markę pracodawcy ma marka kliencka, ale też stworzenie efektywnych rekomendacji dla budowania wspólnej strategii EB między marketerami a HRowcami. Badanie pozwoliło każdej z firm określić, kto jest fanem marki, gdzie w Polsce marka cieszy się największą popularnością oraz gdzie leży klucz do budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy dzięki marce konsumenckiej.

Więcej informacji na stronie: https://premiumemployerbrand.com/

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://static.ebinstitute.com/files/uploads/2017/10/background-body.png);background-color: transparent;background-size: initial;background-position: left top;background-attachment: initial;background-repeat: repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}