Podczas szukania pracy, skup się na przyjemnościach!

Podczas szukania pracy, skup się na przyjemnościach!

Jeśli nie lubisz swojej pracy, nie jesteś sam. Według sondażu Gallupa, dwie trzecie pracujących Amerykanów nie angażuje się w pracy. A i tak pracują przez większość swojego czasu w ciągu dnia. Ta sama tendencja dotyczy także Europejczyków.

Największą przyczyną ich niespełnienia zawodowego jest nieświadomość własnych oczekiwań w trakcie szukania posady. Ludzie wysyłają CV i idą na rozmowę rekrutacyjną myśląc, że liczy się dla nich tylko dobre wynagrodzenie i benefity. Oczywiście są one istotne, ale nie najważniejsze. Aby zidentyfikować pracę, która przyniesie nam satysfakcję, powinniśmy skupić się na wyznawanych przez nas wartościach i szukać posady, która jest dla nas interesująca i będzie stanowić pewną przygodę.

aa

Z badań przeprowadzonych przez Kaitlin Woolley wynika, że benefity i wyższe płace są ważne zarówno dla ludzi odnoszących się do obecnego miejsca pracy, jak i tych mających na myśli przyszłe posady. Co ciekawe, większość z nich troszczy się o obecne korzyści (takie jak tworzenie ciekawych projektów z ludźmi, których lubią) w aktualnym miejscu pracy, jednakże odnosząc się do przyszłych posad, nie wskazują, że jest to dla nich istotne. Wizualizując siebie w przyszłości, wskazali, że prawie wyłącznie będą kierować się takimi benefitami, jak wynagrodzenie.

Dlaczego ludzie są w pełni świadomi, jak bardzo korzyści są ważne w ich obecnej pracy, a jednocześnie przewidują, że nie będą się troszczyć o te same benefity w przyszłości? Dlaczego, na przykład, student, który nie może usiedzieć na nudnym dwugodzinnym wykładzie myśli, że będzie usatysfakcjonowany nudną, ale dobrze płatną pracą?

aa

Podstawowym spostrzeżeniem nauk behawioralnych jest fakt, że ludzie dbają o teraźniejszość głównie w teraźniejszości. Nie myślą o pewnych kwestiach z wyprzedzeniem. Na przykład, będąc w chłodnym Aspen, ubieramy się ciepło. Jednakże podczas pakowania naszych ubrań w ciepłej Południowej Kaliforni, prawdopodobnie nie rozważymy, jak zimno jest w miejscu naszej destynacji.

Pracują świetnie zdajemy sobie sprawę, że o wiele łatwiej rano wstać z łóżka, jeśli nasza praca jest interesująca, a ludzie, z którymi pracujemy zabawni i towarzyscy. Jednakże takie benefity są dla nas mało istotne w momencie szukania nowej posady. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoba, którą jesteśmy w teraźniejszości – ta sama, która docenia wewnętrzne korzyści – jest strasznie podobna do osoby, którą będziemy w przyszłości.

Ta nieznajomość samych siebie nie jest czymś nowym dla pracowników. Osoby uczęszczające na zajęcia fizyczne, mówią, że ich obecne treningi są przyjemne i relaksujące, jednakże nie będzie to dla nich istotne w przyszłości, jeśli trening nad będzie sprzyjał dobrej formie. Rezultatem tego jest fakt, że ludzie często uczęszczają na źle dobrane zajęcia – z jednej strony dostarczają im maximum korzyści zdrowotnych, z drugiej jednak nie zapewniające przyjemnego doświadczenia. Ta naturalna ludzka tendencja ma poważne konsekwencje. Często wybieramy złą pracę lub zły projekt i kończy się to na poczuciu żalu. Warto jednak pamiętać, że jedyną pewną kwestią w przyszłości jest to, że kiedyś stanie się ona teraźniejszością. I właśnie wtedy będziemy realizować nasze cele.

kkk

Jak możemy wykorzystać insighty z nauk behawioralnych, aby zadowolenie z pracy wzrosło?

W tym celu opracowano trzyetapowe podejście. Po pierwsze, upewnij się, że wybierasz ścieżkę kariery lub projekt, których prowadzenie cię uszczęśliwia. Pamiętaj, że jeśli nie znajdziesz małych przyjemności w codziennej rutynie, nie będziesz chciał się jej trzymać.

Po drugie, dodaj przyjemne elementy do swoich godzin pracy. Słuchaj muzyki, socjalizuj się i przełam rutynę poprzez aktywność społeczną. Jednym słowem – rób cokolwiek, co sprawia, że jesteś szczęśliwy w pracy. Jeśli w danym momencie twoja praca jest satysfakcjonująca i przyjemna, możesz przeznaczyć więcej czasu na realizację swoich zawodowych celów.

Po trzecie, pamiętaj o obecnych korzyściach, które pojawiają się w twoim teraźniejszych miejscu pracy. Może po prostu do tej pory nie zwracałeś na nie uwagi. Jesteśmy w stanie zwiększyć spożycie pożywnych posiłków o prawie 50% powołując się na walory smakowe, zamiast na korzyści zdrowotne z nich płynące. W podobny sposób możesz mobilizować się do zaangażowania w pracę, kierując swoją uwagę na pozytywne aspekty wykonywanych zadań.

Sednem sprawy jest to, że satysfakcja z pracy to rzadkie zjawisko, a jej brak krzywdzi nas zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. Wstawanie rano po to, aby rozmawiać z trudnym klientem, niemiłym szefem lub denerwującym kolegą skutecznie nas zniechęca. Aby czuć się zadowolonym z pracy, trzeba z dnia na dzień zidentyfikować proste przyjemności. Wieloletnie badania nauczyły nas, że ludzie czują się zenergetyzowani w momencie, gdy proces robienia czegoś staje się celem samym w sobie. Możemy zastosować tę zasadę, aby zwiększyć zadowolenie z pracy wybierając tę, która jest z natury satysfakcjonująca.

Źródło oryginalne: www.nytimes.com

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://static.ebinstitute.com/files/uploads/2017/10/background-body.png);background-color: transparent;background-size: initial;background-position: left top;background-attachment: initial;background-repeat: repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}