Silna marka pracodawcy to dobra inwestycja!

Silna marka pracodawcy to dobra inwestycja!

Posiadanie silnej marki pracodawcy to nie tylko najlepsza strategia rekrutacyjna, ale też ogromne korzyści biznesowe dla całej firmy! Badania dowodzą, że silna marka pracodawcy pracuje nie tylko na nasz wizerunek wśród kandydatów, ale sprawia także, że pracownicy zostają z nami na dłużej i są znacząco bardziej zaangażowani. Przekłada się to na jakość usług i produktów całej firmy.

Inwestycje w działania employer branding przyczyniają się do szeregu oszczędności. Niższy koszt pozyskania talentu oraz obniżki w kosztownej rotacji pracowniczej to tylko kilka z nich! Suma tych czynników przekłada się znacząco na wyniki biznesowe i przychody całej firmy.

ebnavi_marka

Marka pracodawcy – badania i statystyki:

  •        96% pracodawców wierzy, że ich marka w pozytywny lub negatywny sposób oddziałuje na przychody. Ale tylko 44% to mierzy (CareerArc)
  •         Inwestycja w markę pracodawcy może obniżyć rotację pracowniczą o 28% (Office Vibe)
  •         84% osób poszukujących pracy uważa reputację pracy za ważny czynnik decyzji o aplikacji  (TalentNow)
  •         50% kandydatów twierdzi, że nie zaaplikowałoby do firmy o słabej reputacji, nawet gdyby oferowała ona wyższe wynagrodzenie (TalentNow)
  •        53% firm gdyby miało nieograniczony budżet, zainwestowałoby w markę pracodawcy (LinkedIn)
  •         64% konsumentów przestało kupować produkty/usługi marki po dowiedzeniu się, że firma źle traktuje pracowników (CareerArc)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak rozpocząć inwestowanie w markę pracodawcy – odwiedź EBnavi.com, narzędzie do audytu wszystkich procesów w Twojej organizacji, które budują silną markę pracodawcy.

Znajdź nas także na LinkedIn oraz dołącz do naszej społeczności Employer branding oparty na danych.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://static.ebinstitute.com/files/uploads/2017/10/background-body.png);background-color: transparent;background-size: initial;background-position: left top;background-attachment: initial;background-repeat: repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}