Poleceń moc, czyli jak odczarować negatywny stereotyp pracy po znajomości

Poleceń moc, czyli jak odczarować negatywny stereotyp pracy po znajomości

„Kolega załatwił mi pracę”. „Znajoma poleciła mnie szefowi”. Z lekkim zażenowaniem mówią nowi pracownicy w Twojej organizacji, a często wręcz nie chwalą się faktem poleceń. Tymczasem według jobvite średnio 40% pracowników w światowych organizacjach pochodzi z systemu rekomendacji i poleceń, 86% rekruterów uznaje go za najlepsze źródło kandydatów.

Wstyd, a może powód do dumy?

„Praca załatwiona”, „praca po znajomości”- praca z polecenia budzi różne skojarzenia, często pejoratywne. Funkcjonujący w społeczeństwie stereotyp mówi, że pracy po znajomości należy się wstydzić, bo nie dostaliśmy jej ze względu na to, że mamy najlepsze kompetencje, lecz szczególne traktowanie naszego CV podczas rekrutacji. A to przecież proceder dyskryminujący i niesprawiedliwy. Według badań serwisu praca.pl 44% młodych Polaków uznaje, że odrzucono ich kandydaturę ze względu poleceń innego kandydata.

Człowiek jest istotą społeczną, więc ciężko wykluczyć rolę sieci społecznych w jego życiu zawodowym. Pracując tworzymy liczne relacje międzyludzkie, sieci kontaktów. Efektywny networking jest standardem w nowoczesnym biznesie. Nawiązujemy liczne znajomości i dbamy o nie, wzajemnie polecamy sobie usługi, wspieramy się, pomagamy w codziennych wyzwaniach.

Pracownik jako ambasador firmy

Z perspektywy organizacji to właśnie ludzie są jej najważniejszym zasobem, a ich rekomendacje obrazują zaangażowanie i zadowolenie z pracy. Przy efektywnie funkcjonującym systemie poleceń zdobycie pracy za pośrednictwem znajomego nie oznacza niższych kompetencji w porównaniu do reszty kandydatów, wręcz przeciwnie. Osoba polecająca doskonale wie, jakie kompetencje są potrzebne na danym stanowisku, aby dobrze sobie radzić z codziennymi obowiązkami. Ponadto zdaje sobie sprawę, jakimi wartościami kieruje się pracodawca, co jest ważne zarówno dla całej organizacji, jak i zespołu. Optymalne dopasowanie kandydata do organizacji to jedno z najważniejszych wyzwań employer brandingu, a według jobvite 60% rekruterów uważa, że system poleceń wspiera rekrutację osób, które współdzielą wartości organizacji i mają odpowiednie kompetencje.

poleceńPracownicy są nie tylko ambasadorami, ale również rekruterami – dzięki nim następuje pierwsza selekcja – zarówno pod katem posiadanych kompetencji, stylu pracy jak i wyznawanych wartości.

A jak to działa w praktyce?

Zaczynając od początku procesu rekrutacyjnego – z czym wiążą się referrale? Wyobraź sobie, że każdy z 200 pracowników Twojej firmy ma średnio 150 znajomych na Facebooku, 150 na LinkedIn i 60 kontaktów w swojej skrzynce mailowej. Jeśli każdy z nich prześlę informację o prowadzonej u Ciebie rekrutacji i dotrze ona do 15% osób to zyskasz 9650 odsłon Twojej oferty. Okazuje się także, że programy poleceń są najbardziej efektywnym źródłem rekrutacji. Jak wyżej wspomniano średnio 40% pracowników pochodzi z systemu poleceń, tymczasem tylko 7% kandydatów jest polecanych. Dla porównania strony kariery przyciągają prawie co trzeciego kandydata, a tylko 21% Twoich pracowników pochodzi z tego źródła.

Zapraszasz kandydata na rozmowę i co dalej? Referrale przynoszą nie tylko korzyści związane z dopasowaniem kandydatów do Twojej organizacji, ale też przyśpieszają proces rekrutacji. Według światowych danych czas od aplikacji do podpisania umowy wśród poleconych osób jest o 50% krótszy niż w przypadku stron kariery. Gdy już Twój pracownik z polecenia rozgości się w organizacji zostanie u Ciebie dłużej. Niemalże połowa (46%) z nich po roku nadal pracuje razem z Tobą, podczas gdy dwóch na trzech pracowników aplikujących za pośrednictwem strony kariery jest już gdzieś indziej. Te wszystkie elementy składają się na znaczne obniżenie kosztów rekrutacji. Korzystając z referrali możesz zaoszczędzić nawet 58%.

Join the game!

Aby przełamać negatywny stereotyp związany z pracą po znajomości musisz uzbroić się w odpowiedni system referralowy, wiążący się z pozytywnymi emocjami. Przykladem takiego programu poleceń jest np. Pepperto. Nowym trendem pojawiającym się w komunikacji pracodawcy jest grywalizacja, która wykorzystuje mechanikę znaną np. z gier fabularnych i komputerowych. Jej celem jest zwiększenie zaangażowania ludzi w dane zachowania, bazując na przyjemności płynącej z pokonywania kolejnych wyzwań, rywalizacji, ale także współpracy. Accenture w @Get referred! wykorzystał elementy grywalizacji, dzięki któremu podniósł świadomość posiadania programu referralowego wśród pracowników wzrosła z 20% do 99%, a także zaoszczędził 600 tysięcy euro.

System nagród i punktowania

W Employer Branding Institute wiemy, że stworzenie angażującego programu polecań nie jest łatwym zdaniem. Ważna jest przede wszystkim dbałość o łagodne przejście pomiędzy zabawą a funkcją rekrutacyjną referrali. Pierwszym krokiem jest zaangażowanie ludzi w historię i pozwolenie im na stworzenie czegoś razem – nie wszystko musi być poważne. Pozwól ludziom dobrze się bawić rekomendując znajomych, jednocześnie informując ich na bieżąco co się dzieję z ich polecanym.

Zadbaj także o jasny system nagród i punktowania. Przy czym nagrodami nie muszą być pieniądze. Sama kwota nie jest najbardziej istotna, lecz jej znaczenie. W @Get referred! zaoferowano pracownikom szansę zmiany świata na lepsze – przekazania pieniędzy na cele charytatywne za każdą rozmowę rekrutacyjną i zatrudnienie osoby przez nich wskazanej. Nagroda nie może być zbyt długo odroczona w czasie, bo motywacja pracowników znacznie spada. Możesz także wprowadzić odrobinę rywalizacji, tworząc rankingi – najbardziej zaangażowanych zespołów. Gdy już odpalisz program poleceń, mierz na bieżąco jego efekty – to pozwoli Ci sprawdzić co jest najbardziej skuteczne.

Referrale to nie tylko dobry sposób na pozyskanie nowych pracowników, ale także metoda integracji i angażowania obecnych w employer branding. Sprzyjają budowaniu pozytywnego wizerunku marki pracodawcy – w końcu każde polecenie, które wyślą pracownicy będzie zawierało komunikat „Hej to świetne miejsce pracy, dołącz do nas!”, tworząc relację między polecanym, polecającym oraz organizacją.

Brzmi jak rocket science, prawda?

Nie martw się narzędzie do tworzenia zgrywalizowanych referrali jest już dostępne w Polsce. Zapraszamy na Pepperto.com!

Autor: Gabriela Różańska

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://static.ebinstitute.com/files/uploads/2017/10/background-body.png);background-color: transparent;background-size: initial;background-position: left top;background-attachment: initial;background-repeat: repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}